órzy w ogóle nie piją innych płynów, lecz tylko kawę rozpuszczalną, kawę parzoną lub smakuje im wyłącznie kawa włoska. Włoskie espresso smakuje wielu osobom, a zwłaszcza gdy przebywają we Włoszech i sączą kawę w kawiarni lub restauracji. Dlatego sprzedaż kawy włoskiej w popularnych włoskich miejscach turystycznych jest bardzo duża. Kawa, którą uwielbiamy pić każdego dnia swój początek wzięła w Etiopii. Na kontynencie europejskim pojawiła się dopiero w szesnastym wieku. A do naszego kraju trafiła w pod koniec siedemnastego wieku. I początkowo piła ją tylko zamożna część polskiego społeczeństwa. Lecz szybko dotarła także do restauracji i zyskała popularność. Kawa wytwarzana jest ziaren kawowca, które to ziarna najpierw są palone, a potem mielone lub poddawane instantyzacji. Instantyzacja jest procesem doprowadzenia sproszkowanego koncentratu produktu do stanu, w którym można go łatwo i szybko rozpuścić w wodzie. A wszystko w celu bezpośredniego spożycia produktu.
Kawę pije się tu powszechnie i
Kawa włoska - jak twierdzą niektórzy - nie ma sobie równych. No cóż, coś w tym jest. Włosi rzeczywiście słyną z dobrej kawy. Łatwo się o tym przekonamy, kiedy odwiedzimy ojczyznę Dantego i Petrarki. Kawę pije się tu powszechnie i to jeszcze od rana do nocy. Tym bardziej, że nie brakuje miejsc, w których serwuje się ten aromatyczny napój. Wiedzą o tym wszyscy, którzy mieli już okazję odwiedzić Italię. Zresztą, zawsze można się tam wybrać. A warto w tym miejscu dodać, że nie tylko z pysznej kawy Italia przecież słynie. Turystów czeka tu moc atrakcji i to praktycznie na każdym kroku. Piękne widoki, ciepłe morze, niezawodna pogoda, moc zabytków, mili ludzi, dobre wino i pyszne jedzenie. Czegóż chcieć więcej?
A skoro już jesteśmy przy kawie, to trzeba wyraźnie podkreślić, że sprzedaż kawy na świecie systematycznie rośnie, bo rośnie jej spożycie. A z drugiej strony istnieje obawa, że za jakiś czas jej cena będzie bardzo wysoka. Dlaczego? Otóż, zmniejsza się areał upraw. Różne są tego przyczyny, ale to już w zasadzie temat na inny artykuł. Delektujmy się więc pyszną kawą, kiedy jeszcze możemy.
Lecz wielu z nas nie chciałoby
Kawa to napój bardzo popularny wśród Polaków. Pijemy ją nie tylko do ciasteczka, lecz nawet do kanapek. Możemy się nią raczyć, bo w naszym kraju nie jest zbyt droga. Duża jest w Polsce sprzedaż kawy i różne są jej ceny. Lecz nie są one takie, jaka jest cena najdroższej kawy na świecie. Najdroższa kawa nosi nazwę kopi luwak. Lecz wielu z nas nie chciałoby się jej napić nawet za dopłatą. Gdyż kawa ta pochodząca z południowo-wschodniej Azji wytwarzana jest z ziaren kawy, które wydobywane są z odchodów pewnego rodzaju zwierząt. Zwierzęta te zwane łaskunami zjadają owoce kawowca, lecz nie trawią jego nasion, a tylko miąższ. Dlatego po lekkim trawieniu i sfermentowaniu ziarna przechodzą przez przewód pokarmowy, po czym są wydalane. W takim procesie ziarna kawowca tracą gorzki smak, a pozostawiają łagodny. Sprzedaż takiej kawy jest bardzo opłacalna. W kawiarni filiżanka takiej kawy nie kosztuje tyle co kawa włoska, czy jakikolwiek inny rodzaj kawy. Lecz o dużo drożej. Bo zbiory tego gatunku kawy wynoszą tylko najwyżej 400 kilogramów na rok. Kawa taka najbardziej smakuje mieszkańcom Stanów Zjednoczonych i Japonii.